Překvapivě velké množství lidí má na analytické nástroje zkreslený pohled. V očích řady výrobních mistrů i středních manažerů stačí vzít data, analytický nástroj, spojit to všechno nějak dohromady a říct „budiž reporting“. Přesně takto to ale nefunguje.
Výroba žije, výrobní data taky
Tato představa je přibližně stejně reálná, jako kdybyste vzali jednotlivé ingredience, nahodile je smíchali, vložili do trouby a očekávali, že za pár desítek minut vytáhnete voňavý nadýchaný dort. Dočkali byste se? Nejspíš ne.
V procesu totiž tak nějak chybí článek, který některé ingredience očistí, jiné rozkrájí a rozdělí, vybrané zamíchá, rozšlehá a ve správný čas spojí dohromady. Příměr se vám může zdát přehnaný, ale co do obtížnosti postupů od sebe pečení dortu a získávání výrobních reportů nemají daleko.
Stejně jako musíte náležitě připravit suroviny k pečení dortu, má-li být výsledkem vašeho snažení opravdu dort, tak je i výrobní data potřeba zkontrolovat, vyčistit, sjednotit a převést do srozumitelné, jednotné podoby. Situací a proměnných, které se se sběrem výrobních dat pojí, je totiž víc než dost.
Tak například…
- Zatímco jeden operátor pracuje 8 hodin, jiný chodí na „dvanáctky“.
- Den ve výrobě nezačíná v 0:00, ale třeba v šest ráno nebo v deset večer předchozího dne. Pokud potřebujete s týdenním odstupem údaje za určitý výrobní den, získávání reportu výrobních dat se vám může „nepatrně“ zkomplikovat.
- Zatímco jeden operátor řekne, že za směnu vyrobil 60 kusů, druhý uvede počty v kusech za hodinu a třetí v kilech. Bez sjednocení získáte jen těžko výsledek, který by měl hlavu a patu.
- Zatímco v evidenci mohou stát tři různé popisy prostojů, ve skutečnosti se může jednat o jednu a tutéž příčinu neplánované odstávky. A naopak. A zatímco jeden operátor zadá pauzu na oběd do kalendáře, jiný nechá stroj během pauzy „ladem“. V reportu se pak objeví prostoj, který zpětně možná někdo označí jako obědovou pauzu. Ale možná taky ne.
- A tak dále.
Každá výroba je živý organismus a lidský faktor zde hraje stěžejní roli. Pojetí dat se proto zákonitě musí lišit.
Digitalizace je fajn. Pořád ale stojí a padá s lidmi
Co víc, pokud vaši lidé nerozumí tomu, k čemu vlastně analytiku děláte, a proč se musí oni sami, coby důležití aktéři výroby, na sběru dat podílet, potřebné informace nikdy nezískáte. Data se možná nějakým polovičatým způsobem sbírat budou, ale s chybami. Výsledky budou zkreslené, a tudíž k ničemu.
Co s tím?
Chtě nechtě potřebujete prosadit, aby vaši lidé přiložili ruku k dílu. Jakmile si zvyknou na to, aby do systému zadávali a doplňovali potřebné údaje, máte částečně vyhráno. Plantyst data převezme a převede do podoby, ve které je potřebujete mít.
A dál?
Dál už je na vás, nakolik a jak obratně dokážete výstupy z analytických reportů využít.
Sběr výrobních dat s Plantyst v kostce
Plantyst nabízí sadu nástrojů a postupů pro očištění od informačního balastu. Dokáže vám naservírovat žádoucí údaje v nejpřehlednější a nejužitečnější podobě. A je jedno, jestli se bavíme o vizualizaci na obrazovce ve výrobě, nebo o podrobném grafu pro management v zasedačce. Třešničkou na dortu je pak to, že si metriky může každá firma upravovat libovolně podle svých potřeb.
Zisk analytických reportů sestává z monitoringu strojů, doplnění dat o údaje, které stroj nemůže „vědět“, a analytiky jako takové. Nepřekvapivě se data ztrácí nejčastěji právě uprostřed.
Proto vládne systém způsoby, jakými si „vyžádat“ pozornost pracovníků výroby tam, kde ji potřebuje. Nástroje pro komunikaci ve výrobě fungují a jsou nastavené tak, aby byly získané údaje 100% validní.
Pokud totiž máte věřit svým analytickým reportům, musíte věřit datům, na kterých vaše analytika stojí.
Potřebujete pomoct nastavit analytiku výrobních dat?