Pokud už vlastníte nějaký monitorovací systém, úspěšně jste zvládli první, rozhodující krok k optimalizaci výroby.
Zároveň už máte v ruce podrobný přehled o dosažených výsledcích. To je ten druhý správný krok.
Tím ale vaše práce nekončí. Jsou to jen první krůčky. Teď je na čase se naučit běhat.
Na začátku nekárejte, ale komunikujte
Když se pustíte do zlepšování se (v čemkoliv), máte před sebou docela jednoduchý plán, jak postupovat – začnete získáváním informací, pokračujete jejich správným vyhodnocením a poté to, čeho jste se dobádali, sdílíte. To je celé tajemství úspěchu – aby firma fungovala jako správně namazaný stroj, musíte si reálné a podstatné informace předávat (třeba během denních mítinků).
V českých firmách se bohužel ještě pořád celkem často setkáváme s mylným dojmem, že se nesledují ani tak stroje, jako spíš lidé. Přitom cílem monitoringu výroby rozhodně není hledat mouchy na zaměstnancích, ale najít ve výrobním procesu prostor, jak se posouvat a zlepšovat. Jako jednotlivec, tým, směna i firma. Tak to svým lidem řekněte, nejlépe hned na začátku, protože lásku, kašel a Plantyst box nemáte šanci utajit.
Zbavte se prostojů, vykročte k poznání
Mnozí naši zákazníci si v době, kdy s monitoringem začínají, chybně myslí, že připojí stroje ke sledování výroby a během týdne se všechny problémy vyřeší a výsledky budou atakovat magické výšiny. Tak to ale nefunguje.
Hned v začátcích myslete na to, že hodnoty, které po spuštění Plantyst uvidíte, nejsou ani dobré, ani špatné. Jsou reálné. Monitoring strojů je zrcadlo skutečnosti. Tak se dívejte. Objevíte prostoje, úzká místa, zádrhele a pochopíte, jak jste na tom ve skutečnosti s dostupností.
Co s tím ale dál? Tady máte plán, jak postupovat:
- měřte reálné výrobní hodnoty strojů,
- vyhodnocujte dosažená data,
- komunikujte mezi sebou všemi směry,
- poučte se z chyb a zlepšujte se – všichni. O tom je ta týmová spolupráce.
Postupujte podle plánu – výsledky se dostaví
Prioritou je: zvýšení dostupnosti strojů, snížení počtu zastavení stroje, zkrácení času věnovaného prostojům a odstranění překážek bránících dosažení vyšších zisků. Pokud se nebudete bát digitalizace, monitoringu a změny od základu, pak máte úspěch na dosah. Udělejte si plán, čeho chcete zavedením monitoringu docílit, o kolik procent reálně chcete dosažené hodnoty vylepšit a jakých prostojů se chcete zbavit nejdříve.
Pak tomu dejte nějaký čas – alespoň tři měsíce, než se pustíte do porovnávání začátečních a průběžných hodnot. Mezitím stanovte, ČEHO dalšího byste rádi dosáhli a KDO bude zodpovídat za konkrétní úkoly, které k cílovým hodnotám povedou.
A změny komunikujte všem. Lidé si všimnou, že se něco děje a zavádí a není nic horšího než šeptanda… Proto mluvte ve firmě o současném stavu a cíli, kam chce firma pokročit.
Důvěřujte, prověřujte a věřte v sílu týmové spolupráce
Nezapomeňte také na kontrolu a to průběžnou. Je hezké mít stanovený cíl, ale pozor, ať nesejdete z cesty. Stačí krátké ověření (třeba během denního mítinku), jestli všichni svým úkolům rozumí a vědí, co mají dělat. Pokud ne, zopakujte to znovu a lépe, protože jedině když potáhnete za jeden provaz a postavíte firmu na týmové spolupráci, zvítězíte.
Poradíme i vám, jak nejlépe začít a jak postupovat.
Plantyst totiž není jen o datech, ale i lidech.