Miroslav Slaba
Manager výroby
Inovan CZ s.r.o.
Výroba přináší výzvy a nejrůznější komplikace. Jak se s ní popasovali ti, co vedou výrobu v různých firmách? Jaké know-how mají a mohou být pro vás inspirací? Přečtěte si náš seriál Rada z výroby, třeba právě Vy najdete odpovědi na otázky, jež vám již dlouho běží hlavou a pomůže Vám to hnout se z místa. Jako další se o své zkušenosti z praxe podělí pan Miroslav Slaba, který pracuje jako manažer výroby ve firmě Inovan CZ s.r.o., výrobce konektorů, kontaktů nejen v oblasti automotive.
Shop floor management se bez reálných dat neobejde
Když jsem do firmy nastoupil, Plantyst tu už zavedený byl, ale moc se s ním nepracovalo. Já, jakožto „ajťák“ a konzultant na výrobu, mám tyhle nástroje rád, protože je to něco hmatatelného. Rozhodl jsem se tedy vzít si monitoring výrobních dat na starosti. Začal jsem se monitoringu věnovat opravdu intenzivně, protože jsem chtěl výrobu podpořit a dokázat tím všem, že shop floor management funguje. Věřím totiž, že pokud všichni vidí, co se ve výrobě děje a mají o všem přehled, mohou věci zlepšovat.
Začátky nebyly vůbec jednoduché. Lidé ve výrobě nevěřili, že data z Plantystu, někdo opravdu sleduje a vyhodnocuje. Já se ale díval kdykoliv během 24 hodin denně a sledoval jsem, co se na „mašině“ děje. Chodil jsem za obsluhou a konzultoval jsem s nimi, proč jim stroj stojí, proč je tam právě tenhle prostoj, nebo proč prostoj naopak vůbec definovaný nemají. Právě tyhle moje neustálé dotazy a intenzivní přístup všech, nás naučily s Plantystem správně pracovat. Přehledné reporty, které jsme teď z Plantystu měli, začaly vyhovovat i jednateli firmy. Byly jednoduché a hlavně přehledné, a tak je začal vyžadovat místo těch původních Excelových. Monitoring dat v Plantystu začal plně podporovat, což je důkaz, že věnované úsilí a urputnost se vyplatily.
Speciální místnost na vizualizaci dat
Jakmile jsme se do neustálého monitorování výroby pustili a začali jsme efektivně využívat získaná data, ve velmi krátké době jsme se dokázali posunout o pořádný kus dál. Analytiku promítáme přímo na velkoplošných obrazovkách do celé výroby a vybudovali jsme si i speciální místnost – newsroom, kde máme výsledky výroby, trendové analytiky, výkonost nástrojů, vytíženost strojů, prostoje a jejich typy a veškeré další potřebné informace k efektivitě výroby.
Nově máme reporty pro údržbu o prostojích MTBF a MTTR, což je pro nás také velký posun. Díky tomu analyzujeme naše prostoje, jejich délku, četnost opakování a plánujeme preventivní údržby, případně periodické preventivní zásahy do strojů a tím můžeme eliminovat prostoje jako takové.
Výsledky zlepšování výkonu i image
Důkazem funkčnosti monitoringu jsou jasné výsledky v měsíčním sledování výkonu na strojích. U jednoho našeho stroje se nám podařilo během roku používání Plantystu dostupnost zvýšit z 35 % až na 71 %.
Přínos systému se projevil i při auditech našich zákazníků, kteří kvitovali zobrazení online dat a PDF přehledy o využitelnosti strojů. Při posledním auditu jsme v pozitivním smyslu zaskočili jednu zahraniční společnost, které jsme předložili přesné informace o výrobě jejich zakázky, a to na hodinové bázi! To absolutně neočekávali.
Raketový růst motivace
Vývoj výkonnosti strojů byl postupný. Trvalo asi šest měsíců, než si pracovníci monitoring osvojili, udělali si ucelený obrázek a naučili se z něj data správně číst. Podpořili jsme to i nainstalováním tabletů na stroje, na nichž vidí aktuální průběh práce na stroji a svůj hodinový výkon. Díky přístupu k informacím, se jednotliví zaměstnanci, a pak i jednotlivé směny, mezi sebou začali porovnávat. To, co následovalo, jsem ale nečekal ani já. Začali se „hecovat“ ve zdravé soutěživosti a jejich motivace stoupala.
Zaměstnanci monitoring oceňují, pomáhá jim a nedovedou si už bez něj představit svůj pracovní den. Jeden příklad za všechny: Kvůli stěhování strojů, jsme z nich museli Plantyst odpojit. Zaměstnanci z výroby si najednou připadali „slepí“ a neustále urgovali opětovné zapojení systému.
Pomáhají nám i alarmy při zastavení stroje, které eskalujeme. To pomáhá na změny ve výrobě reagovat velice rychle. Manažer je informován po 40 minutách stání stroje, vedoucí výroby je informován již po 30 minutách a vedení společnosti po 2 hodinách.
Lidé chodí dobrovolně i o víkendu
Dříve bylo postavení extra směn o přemlouvání. Teď už si to zaměstnanci spočítají sami. Vidí, kolik vyrobili kusů, a jestli jsou schopni dokončit plán. Když zjistí, že by termín dokončení nemuseli stihnout, automaticky počítají s víkendovou směnou. A když dojde k prostoji stroje, sami iniciativně tlačí na údržbu, aby stroj co nejdříve opravila a oni mohli dál vyrábět podle plánu. I když je motivace zaměstnanců vysoká, ani tak nemůžeme usnout na vavřínech a udržujeme ji tím, že výkon a data ze strojů neustále sledujeme a kontrolujeme.
Neustálý posun k lepšímu
Celý proces ale není zdaleka u konce. Neustále data sledujeme v mobilu, na tabletech v práci i doma. Všichni jsme v obraze, víme, co se právě děje a stále se snažíme zlepšovat a zdokonalovat.
Aby byl systém na monitoring dat účinný, musí být podle mě hlavně vizuálně jednoduchý, aby bylo na první pohled vidět, co je dobře a co je špatně, kdy se mu daří a kdy je naopak třeba přidat. A to všechno Plantyst do puntíku splňuje.
Zajímá vás vizualizace dat ve výrobě a chtěli byste se o ní dozvědět víc? Tak to si nenechte ujít webinář, na kterém se s vámi o své zkušenosti nepodělí nikdo jiný, než právě pan Miroslav Slaba. V kalendáři si poznačte datum 31. března 2022.