Plnění plánu vám jde na jedničku? Nebo ještě lépe? Na jedné straně zasluhujete obdiv. Na druhé straně dost možná vůbec. Záleží, z kterého úhlu na problematiku nahlížíte. Pokud jde o pracovitost, není vám co vytknout. Pokud o efektivitu a optimalizaci výroby, možná sami sobě dobrovolně ubližujete, aniž byste o tom věděli. Plnění je možná cesta, ale rozhodně ne cíl. Bude to chtít poohlédnout se po jiném ukazateli, který vám prozradí, co přesně se v pozadí vaší výroby odehrává. Říká vám něco celková efektivita zařízení, neboli OEE?
Plnění plánu říká kolik, ne však jak
Zkuste si to představit. Hypotetický výrobní plán vám říká, že máte během tří hodin vyrobit zakázku, která čítá 600 kusů celkem. To znamená průměrně 200 kusů za hodinu. Žádná složitá matematika.
Berme teď ovšem v úvahu výrobní realitu. Pokud na zakázce „začínáte pracovat“, znamená to nejspíš, že teprve seřizujete stroj. Vy nebo operátor výroby, teď je to vcelku jedno, táhnete za jeden provaz. Řekněme, že seřízení trvá čtvrt hodiny. S 200 kusy, které vám plán ukládá vyrobit za hodinu, jste už na začátku v drobném skluzu. Po hodině se stroj zasekne a než se opětovně rozjede, zabere to dalších 10 minut. Přihodit pár desítek kusů za hodinu naštěstí není zas tak těžké. A tak se vám nakonec zakázku podaří splnit podle plánu.
- Ale jaká je okamžitá rychlost výrobního stroje?
- Je rychlost výrobní linky tak akorát?
- Nebo jedete pomalu a zakázku by ve skutečnosti šlo zhotovit rychleji?
- Anebo je naopak rychlost stroje přehnaná a vy v honbě za plněním výrobního plánu ničíte stroj a nástroje? A jako bonus vám navíc ve výrobní lince vzniká nekvalita?
Odpovědi na tyto otázky vám jaksi unikají. A je jedno, jestli se vám oněch snových 100 % daří plnit do puntíku. Dokonce by v tuto chvíli bylo víceméně jedno, kdyby se vám teoreticky podařilo výrobu rozjet přesně v naplánovaný čas a skončit ve chvíli, kdy jste podle původní plánování práci měli ukončit.
Plnění plánu versus ukazatel OEE
Oproti plánování, které se odehraje předem podle jakýchsi odhadů, zkušeností a zažitých zvyků, ukazatel OEE vám pomůže zjistit, co přesně se v pozadí výroby odehrává. Rozlišuje dostupnost strojů i jejich výkon, vše v reálný čas a férově. Nenadržuje, měří to, co se ve výrobě doopravdy děje.
A tak se snadno stane, že máte na jedné straně splnění 100 % plánu. Nebo klidně 120 % plánu. A na druhé straně máte výsledky měření OEE, které hlásají, že celková efektivnost strojů je v tomto případě někde na 60 %.
Proč? Jak je to možné, když jste plán splnili lépe, než bylo na začátku řečeno? Protože finální číslo vám zkrátka nemůže stačit! Ne pokud usilujete o skutečnou optimalizaci výroby. Efektivita a plánovaní ve skutečnosti nejsou v rozporu. Plánování je výborná věc. Ale nemůže předcházet výrobě. Alespoň ne v první řadě.
Zlepšujte procesy, ne výsledky
Ať se vám to líbí nebo ne, plnění vám ve skutečnosti o výrobě neřekne vůbec nic. Můžete jej brát jako jakousi pojistku pracovní morálky, ale i zde najdete mezery. I plán lze totiž plnit „nemorálně”.
Pak se děje přesně to, o čem hovoří titulek tohoto článku. Těší vás 120 % plnění plánu, ale pro stromy nevidíte les. Protože vám přímo před očima uniká něco mnohem důležitějšího.
Ve skutečnosti totiž nechcete 120 %. Chcete něco úplně jiného:
- Kvalitu.
- Rytmus.
- Dlouhou životnost strojů.
- A tak dále.
Zkrátka maximální finanční zisk. Toho dosáhnete právě tak, že začnete měřit OEE, hodnotit trendy ve vaší výrobě, hledat a provádět zlepšení. S ničím z toho vám plnění nepomůže.
Krátkozrakost plnění coby výrobního ukazatele ilustruje dobře ještě jedna skutečnost. Pokud byste se u dostupnosti a výkonu neomezili 100 %, dostali byste se často ke stejnému číslu jako v plnění. Právě díky tomu “omezení” je však OEE naprosto přesná, spolehlivá, pravdomluvná výrobní veličina, která nemate. Právě naopak.
Měření OEE ve výrobě. Odkud začít?
Zaujalo vás OEE? Další inspiraci můžete čerpat ze záznamu webináře, který jsme od začátku až do konce právě OEE věnovali.
Dává vám měření OEE smysl? Chcete s ním začít co nejdřív?