Petr Lelek
Vedoucí výroby úpravny / production manager
BARTOŇ – textil a.s.
„Říkají mi Spongebob, protože rád nasávám informace.“
Petr Lelek
Výroba přináší výzvy a nejrůznější komplikace. Jak se s ní popasovali ti, co vedou výrobu v různých firmách. Jaké know-how mají a mohou být pro vás inspirací? Přečtěte si náš seriál Rada z výroby, třeba právě vy najdete odpovědi na otázky, jež vám běží hlavou už dlouho a pomůže vám to hnout se z místa. Jako další se o své zkušenosti z praxe podělí pan Petr Lelek, vedoucí výroby ve firmě BARTOŇ – textil a.s, výrobce podkladových tkanin pro výrobu abrazivních materiálů.
Nestačil jsem se divit, jak to může fungovat
Na pozici vedoucího výroby jsem se dostal z předchozí práce nákupčího. Věděl jsem sice přesně, co se nakupuje a co se tu používá, ale o výrobě tkanin a o strojích jsem neměl ani ponětí. Nicméně okamžitě jsem si tuhle práci oblíbil. Jak jsem do problematiky výroby pronikal, nestačil jsem se divit, jak je vůbec možné, že výroba takového formátu může fungovat podle velmi starých řádů. Naštěstí přišel Plantyst a já se doslova zamiloval! Nedokážu bez něj žít, a to se klidně smějte, ale jsem na něm doslova závislý! Dívám se na data z něj snad každou hodinu. Baví mě mít neustále přehled o tom, co se mi ve výrobě děje a jaká je dostupnost strojů.
Čísla jako důkaz
Pro jednoho polského klienta vyrábíme asi pět druhů tkanin stále dokola, z toho tři až čtyři tkaniny posíláme kamionem každé dva týdny. Jedná se o velké metráže po 15 až 20 kilometrech. Takovou výrobu jsme měli dost velké potíže stíhat. Za původního vedení se tyto zakázky vyráběly s neustálými přestavbami výrobních strojů. Stroje se opakovaně zastavovaly, vznikaly prostoje, snižovala se jejich dostupnost. To mi přišlo neefektivní, a tak jsem prosadil změnu výrobního plánu. Jeli jsme několik stejných zakázek vcelku místo toho, abychom neustále ten samý výrobek dělili na několik menších. A to i za cenu toho, že na chvíli nedodržíme zakázky, ale stroje pojedou kontinuálně.
Obchod chvilku trpěl, ale pak pochopil
Jedna linka byla před změnou výrobního plánu na dostupnosti asi 70 % a nyní jsme lehce pod 80 %. Dostupnost jsme zvýšili o nějakých 10 % jen díky novému systému. Když jsme skloubili více zakázek dohromady, šetřili jsme výrobní čas. A skutečná data to jen potvrdila. Když jsem vzal data za týden výroby v grafech za období, kdy jsme jeli dílčí zakázky v malém, a pak za období, kdy jsme zakázky spojovali do větších celků. Čísla byla jasná! Ušetřili jsme nějakých 10 % času. S tím jsem šel za obchodem a „novou“ realitu jim představil. Obchodní oddělení hned chtělo spolupracovat a s nadšením udělalo vše proto, aby byl nový plán realizovatelný.
Díky Plantystu jsem mohl i fakticky dokázat, jak se dařilo před a po monitoringu. V době, kdy jsme ho v lednu 2021 nasadili jako nový nástroj, byla dostupnost jen nějakých 59 % (částečně ovlivněná poruchou stroje), protože jsme si nejprve museli nový systém zajet. Únor už ukazoval 71,8 % a pak už jsme se dostali na skoro 81 %!
Skvělá čísla zvedla i chuť a náladu dokázat ještě víc
Díky výsledkům, které jsme najednou měli v ruce, byla odezva okamžitá. Všichni v tu chvíli chtěli udělat maximum pro to, abychom byli ještě lepší a mohli takhle pokračovat. Jejich snaha byla najednou vidět, a to byla ta nejlepší motivace, která doposud chyběla. Nakoupili jsme další stojany, abychom měli na co dávat více látek a pořídili jsme i další kotle na vaření zátěrů, abychom měli dostatečnou zásobu na pokrytí zakázek. Změnili jsme i systém plánování zakázek. Dříve jsme měli plán na 14 dní, ale zakázek na třičtvrtě roku, takže obchod dával termíny dle aktuální situace. Nyní máme plán na zhruba na rok dopředu a máme vše nastaveno tak, aby obchod i výroba spolupracovaly. Nebylo třeba lidem popisovat, co je výhoda. Okamžitě viděli obrovskou pomoc a ulehčení, které díky tomu mají a ihned se zapojili. Nebavilo je neustále stroje přestavovat a čistit.
Monitoring je to nejlepší, co nás mohlo potkat. Díky tomu jsem měl fakta pro to, abychom změnili systém výroby, ulehčili si práci a zlepšili výsledky. No, kdo by to nebral, ne?