Vidíte to? Ty propastné rozdíly mezi směnami? Vrtá vám hlavou, proč je ta noční o tolik lepší a hlavně jak to udělat, aby se na ni ostatní směny dotáhly?
Jednoduchá řešení existují. Už jen to, že máte zájem a sledujete, co se vám ve výrobě děje pod rukama, je krok kupředu. A jestli vám můžeme něco poradit, tak místo kárání někoho s méně šikovnýma rukama hledejte možnosti, jak ty pomalejší zlepšovat. Dost možná se ukáže, že ty nejlepší učitele máte mezi zaměstnanci. Tak se ptejte a zajímejte. Vyplatí se to!
Spása jménem komunikace
Pravidelně se u našich zákazníků stává, že se po zapojení strojů k monitoringu objeví situace, které jim do té doby unikaly. Naměřené hodnoty, které dostávali mistři, teamleadeři, anebo management, najednou neodpovídají tomu, co je na EKG stroje. Což o to, to je věc, na kterou narazí zpravidla každá firma, která teprve na nějaký monitoring z metody „papír – tužka“ přechází.
Důležité je, jak s tím naložíte dál.
Správnou a jedinou volbou je sdílení zkušeností a rad.
Nasbírejte, vyhodnoťte, rozeberte
Už malé děti se učí z našich vzorů a napodobují chování, které vidí. To samé se úspěšně podařilo u jednoho našeho dlouholetého zákazníka, který se dnes s hrdostí usmívá nad jednoduchostí tehdejšího rozhodnutí. Stačilo tak málo! Nasbírat si potřebná data, vyhodnotit si je a dát hlavy dohromady.
Dlouhodobě ve firmě přemýšleli, proč jsou výsledky využití strojů noční směny výrazně lepší než hodnoty, které mají na stejných strojích ostatní směny. Jak je to možné? Práce v noci má především mnoho benefitů:
- neruší ji denní mítinky,
- nedochází k přestavbám zakázek,
- management nechodí s různými akutními požadavky,
- je větší klid na práci,
- údržba se řeší ve dne.
Zlato, co se jen netřpytí
Ve firmě měli na noční směně parťáka, který dokázal všechny své úkoly systematicky řešit. Našel si vlastní fígle, jak rychleji a jednodušeji zvládat případné opravy, prostoje a vypracoval si tak dokonalou metodiku, díky níž dosahoval skvělých výsledků. Správně si toho všiml mistr, který chtěl docílit stejného chování i u dalších zaměstnanců, a tak si je zavolal. Požádal svého šikovného kolegu, zda by se o své zkušenosti mohl podělit a pomoci tak zlepšit celý tým.
Všechno rozebrali, vyhodnotili a porovnali a našli možná řešení, jak jeho „fígle“ rozšířit i mezi ostatní členy party. A skutečně se to podařilo. Netrvalo dlouho a nejen on, ale i celá noční směna dosahovala ještě lepších výsledků, než když vše obstarával sám.
Buďte ještě, ještě lepší
Nebyl důvod, proč by to samé nemohlo fungovat i v ostatních směnách. Tak je mistr svolal a dali si mítink, kde si vzájemně ukázali, v čem se jim daří a kde mají slabiny. A pak společně vymysleli, jak by se to dalo zlepšit.
A výsledek? Ranní směna si vzala to nejlepší od té noční a dokázala se na ni nejen dotáhnout, ale předběhnout ji ve využití strojů o ohromujících 24,5 %. Ani noční směna nezůstala pozadu a podařilo se jí povyskočit ještě o 14 %. Společným úsilím, ochotou podělit se o vlastní zkušenosti a dobré rady, zlepšili dosahované hodnoty využití z původních 35 % na úžasných 69 %.
Chcete se inspirovat a nalézat prostor pro zlepšování i ve vaší firmě? Vyzkoušejte si Plantyst.