Proč dnes měřit spotřebu elektrické energie ve výrobě? Řekněme si to na rovinu – to, co nevíte o svých strojích a lidech, vás může vyjít pěkně draho. Třeba že vám ráno v pět někdo zapne proud v hale, stroje se zapnou v šest a první výrobek vypadne až když si všichni dopijí kávu a podělí se o zážitky z víkendu. Podívejte se pravdě do očí. Každý vyplýtvaný watt energie totiž něco stojí.
Získejte náskok ve hře o energii
Ceny energií jsou velké téma. A i když je monitoringem strojů nesnížíme, sledování technologických veličin v kontextu s chodem linky může vést k výrazným úsporám. Představte si, že měřením spotřeby elektrické energie zjistíte, že strojem za den proteče 1000 kWh. Bezva, máte číslo, ale co s tím? Obrovskou výhodou Plantystu je, že krásně vidíte, kdy se stroj (ne)točí, kolik vyprodukoval metrů a paralelně s tím vidíte reálnou spotřebu.*
Jen se podívejte níž na EKG reálného provozu. Pondělí ráno, operátoři začali v 5.45 pracovat. Zapnuli stroj, ten se nahříval a pak už koreluje výroba se spotřebou elektrickou energie. A co je zajímavé, spotřeba vzrostla už v pět hodin, kdy zapnuli elektřinu v hale. Takže i když je stroj vypnutý, konzumuje.
Sledováním strojů můžete ovlivnit i chování lidí
Tak jako doma, i ve výrobě to není jen o spotřebičích, ale také o chování lidí. Zapomínají zhasínat v hale, nevypínají stroje anebo prostě neví a tím pádem neřeší, že stroj o přestávce zkonzumuje jen o pár procent energie míň, než když vyrábí. Plantyst vám pomůže komunikovat s lidmi z výroby tak, aby se poučili a upravili své chování.
Není to tak dávno, co jsme psali, že „lidský přístup dělá výrobní čísla“. Teď to můžeme rozšířit – lidský přístup v kombinaci s měřením spotřeby elektrické energie vám udělá i úspory za energie.
Vypnout někdy nestačí
Všechno, co jsme právě napsali, krásně ilustruje příběh jednoho našeho zákazníka. V Mi-Kingu začali s měřením spotřeby elektrické energie teprve v listopadu 2022 na jednom stroji. A zjistili opravdu zajímavou věc – rozdíl ve spotřebě při výrobě a nevýrobě je jen 20 %! Naštěstí se lidé z vedení nespokojili jen s číslem a začali hledat řešení. A našli jej poměrně rychle: „standby“ režim.
Plantyst ukázal, že zhruba po 12 hodinách nečinnosti přechází stroj do standby režimu a v něm už je úspora docela razantní. Takže po chvíli pátrání přišli na to, jak úsporný režim spustit ručně. Naučili to operátory, kteří teď stroje vypínají i když jdou na přestávku a už jen to jim přináší velké úspory.
Tady se trochu pochlubíme – v Mi-Kingu chtějí do budoucna připojit na Plantyst komplet všechny stroje. Příčné a podélné dělení ocelového materiálu je totiž na energie dost náročné. A tím to nekončí. Mají před sebou další výzvu. Zatímco dřív linky na víkend nevypínali, protože po „zchladnutí“ strojů docházelo při opětovném zapínání ke komplikacím, teď se snaží revidovat postupy a stroje vypínat a zapínat bezpečně s ohledem na dlouhodobou opakovatelnost procesů. To je další krok k zefektivnění výroby.
„Nejen pilotní výrobní linka CL02, ale i ostatní měřené výrobní linky mají v pohotovostním režimu určitou spotřebu. Pokud bychom byli schopní na osmi pracovištích pohotovostní režim zcela vypnout, tak by roční úspora představovala 10-15 000 EUR.“
Michal Marcalík
Ne jen měřením spotřeby elektrické energie je výroba živa
Plantyst měří a sleduje nejen spotřebu elektrické energie, ale také další technologické veličiny. A to ty jednoduché, které Plantyst krabičkou prochází ve formě pulsů (elektrická energie, průtok tlakového vzduchu, spotřebu zemního plynu atp.) i proměnlivé, analogové, jako je teplota a vlhkost vzduchu, tlak v potrubí a podobně.
Na technologické veličiny se nemusíte dívat jen z pohledu úspory energií nebo jako na vyrábím–spotřebovávám a naopak. Může se stát (a stává se to poměrně často), že má reklamaci výrobku na svědomí prostředí, ve kterém se vyráběl, opracoval nebo skladoval. Když například vyrábíte z hořčíku, dobře víte, že relativně rychle koroduje, takže se musí hlídat prostředí, ve kterém probíhá výroba a bez delších průtahů následně opracovat.
Stejně tak může být problém teplota v hale (podívejte se na obrázek níže). A to nejen pro výrobu, ale i pro lidi. V jedné firmě například hlídají alarmy i to, aby v letním horku dostali operátoři vodu.
Převezměte kontrolu a začněte hledat řešení
Snažíme se přinášet úspory firmám skrze lidi ve výrobě. Chceme, aby si i řadový zaměstnanec uvědomoval, že má v pátek večer při odchodu zhasnout světla a vypnout stroj a topení. Plantyst pomáhá lidem z managementu komunikovat problémy a vysvětlovat a řešit je na základě reálných podkladů z výroby.
* Rád bych na konec poznamenal, že Plantyst zaznamená energie v závislosti na použitém snímači a energetický audit neděláme a dělat nechceme.