Lásku a kašel nezatajíš… to věděl už ve 12. století jistý německý básník jménem Walther von der Vogelweide. V jednadvacátém století, v době průmyslu 4.0, jsme (snad alespoň v něčem) krapet dál. A když zůstaneme v rovině monitoringu výroby a IIoT, tak věřte nebo ne, ten se vám taky utajit nepodaří.
A přesto se o to někteří výrobní ředitelé pořád snaží.
Kdo se bojí, nemá v éře průmyslu 4.0 co dělat
Občas přijdu do výroby, kde se bavím s výrobním ředitelem a ten se mi snaží vysvětlit, že by Plantyst rádi vyzkoušeli nanečisto. Tak, aby to jejich zaměstnanci neviděli. A nevěděli. Říkají si, že až bude IIoT zařízení připojené (přizpůsobené pro použití v průmyslu) a výsledky na stole, daleko líp si systém obhájí před svým týmem. Jenže lidé se to dozví. Pokaždé. Výrobní firma je malý svět sám pro sebe a recepční má kolikrát oči i uši všude.
Navíc pokud lidem dopředu neřeknete, PROČ vlastně chcete monitoring zavádět a proč jste si nás pozvali, na povrch stejně něco vyplave a spolehněte se, že zbytek si lidé domyslí. A to nechcete.
Bohužel jiné možnosti nejsou – komunikovat a jít s pravdou ven, nebo se bát říct pravdu (i když Plantyst není ani cukr ani bič) a pak se bát vylézt z kanceláře.
Komunikujte jasně a včas(ně)
Mimochodem ona není komunikace jako komunikace. Tak jako jídlo i informaci můžete naservírovat dobře, nebo opravdu špatně a tím celou práci shodit. Mám pro vás jednu radu k nezaplacení – ještě než si nás (nebo někoho, kdo vám v transformaci Industry 4.0 pomůže) pozvete, udělejte si nějaký neformální kroužek s team leadery. A tam s nimi proberte, co se chystáte udělat. Vysvětlujte, odpovídejte na dotazy a nebojte se zajít do detailů. Proč? Protože pokud tyto lidi získáte na svou stranu, máte vyhráno. Oni už se postarají o to, aby to kladně přijal i zbytek zaměstnanců.
Vyložte karty na stůl. Tak jak jsou. Chcete zefektivnit výrobu a eliminovat plýtvání? Řekněte jim, že když se to povede, dostanou přidáno (protože takový slib je docela reálný). Rozhodli jste se pro monitoring a digitalizaci výroby, poněvadž vám už opravdu teče do bot, ale operátoři o změně nechtějí ani slyšet? Mluvte narovinu. Buď Plantyst, který nám pomůže najít úzká hrdla, nebo budeme dál zametat problémy pod stůl, ale my všichni si budeme muset najít jinou práci.
Řekněte lidem dopředu proč… tedy jestli to sami víte
V předchozím odstavci jsem se snažil vysvětlit, proč se nemáte bát říct lidem, o co vám jde. Ale někdy… někdy vlastně neví, proč chtějí implementovat změny ve výrobě a průmysl 4.0, ani ti výrobní ředitelé.
Třeba jako v jedné průmyslové firmě, kde jsem byl minulý měsíc. Když jsem se tam zeptal, proč vlastně chtějí s monitoringem začít, dopracovali jsme se k tomu, že potřebují utratit dotace. Vážně. A to je z pohledu Plantystu neřešitelný problém – umíme pomoct s digitalizací výroby, ne s utracením dotací.
Takže než nám zavoláte, položte a především si zodpovězte pár otázek:
- Proč chcete zavést monitoring?
- O čem je digitalizace? (Rozhodně ne o nastřelování antén a čipů do každého produktu).
- A jaký problém vašeho zákazníka digitalizace výroby vyřeší? Protože ten to ve finále celé zaplatí.