Lidé v prostředí výrobních firem v dnešní době čelí mnoha výzvám a zásadním rozhodnutím. Doba i generace se mění a ruku v ruce s tím jde i přechod na digitalizaci výrob. Nicméně každá firma je unikát, který se s takovou výzvou pere po svém. Překážkou k modernizace jsou často zastaralé postupy, přesvědčení a návyky, které právě výroba v mnoha odvětvích, tak nutně vyžaduje. A přesto pomoc, v podobě monitoringu výroby, která se nabízí a je velice jednoduchá, se nesetkává s pochopením všech zúčastněných.
Zlomit zlozvyk není snadné
Generační propast moderní digitalizaci nepřeje. Zatímco pro mladší zaměstnance jsou moderní technologie přirozenou součástí života, ti starší často razí heslo, že přes papír a tužku prostě vlak nejede. V situaci, kdy na ně vedení tlačí, aby změnili roky zažité návyky, zaběhnuté postupy a začali používat pro ně neznámé technologie, zažívají někteří zaměstnanci velkou frustraci. Možná i vy slýcháte podobné námitky:
- „Nic nového nechceme.“
- „Modernizace mě stresuje.“
- „Proč měnit léty prověřené způsoby?“
- „Není mi příjemné, aby mě někdo sledoval.“
Zaměstnanci s takovým přístupem v podstatě sabotují jakoukoliv snahu o zlepšení. Mají totiž pocit, že systém pro monitoring výrobních dat je bič, který nad nimi bude neustále práskat a dohlížet, jestli každý zaměstnanec „maká, nebo se fláká“. To ale není smysl našeho řešení, nechceme dohlížet a trestat. Snažíme se vám pomoci nahlédnout do zákulisí vaší výroby a odkrýt vám data, která běžně nevidíte. Protože co nevidíte, neměříte a nemůžete ani zlepšit.
Plantyst je světlo pod svícnem
Při implementaci našeho monitoringu u zákazníků se setkávám se dvěma přístupy: někde jsou naprosto otevření změnám a naklonění se celého procesu účastnit, aktivně se zapojit do jeho nastavení a pomoci nový systém zaběhnout. Učí zaměstnance program efektivně používat, pevně si stanoví, co chtějí sledovat a získaná data dále zpracovávají.
Pak je tu ten druhý přístup: odmítavý, nepřístupný a zcela ofenzivní vůči jakékoliv nabídnuté pomoci. V takovém případě se osvědčilo postupovat pomalu a po malých krůčcích si získávat takové zaměstnance dílčími úspěchy v práci s monitoringem. Ukažte jim, že díky němu vyplují na povrch úzká hrdla výroby a každodenní rutina pro ně bude mnohem jednodušší. Díky tomu pochopí, že nejde o sledování jako takové, ale o zjištění chodu strojů a výroby jako celku.
Zahoďte biče i cukry a komunikujte
Digitalizace totiž u spousty zaměstnanců vzbuzuje velké obavy, že o práci přijdou. Bojí se, že:
- Budou nadbyteční.
- Nedokážou systém pochopit.
- Nezvládnou nové technologie ovládat.
- Nebudou stíhat nastavené tempo.
Nejdůležitější v celém procesu je komunikace. Mluvte s lidmi, vysvětlujte jim, proč jste monitoring zavedli, jaká data chcete měřit a jak s nimi budete chtít dál nakládat. Dejte jim plnou podporu v začátcích a uvidíte, že postupem času se proces ukotví.
Fakta nikoliv rozřešení
Ano, může se stát, že monitoring objeví skutečnosti, které se vám nebudou příliš líbit. Je to normální proces, kterým si projde každý, kdo se rozhodne svou výrobu monitorovat. Ideál o vlastní výrobě je náhle konfrontován s tvrdou realitou. Je potřeba výsledná data přijmou a naučit se je interpretovat.
Plantyst nabízí data, nikoliv rozřešení. Dává vám skutečný a reálný pohled na právě a jedině vaši výrobu. Nic nepřikrášluje, nehodnotí, nenařizuje. Poskytuje vám pouze fakta. Vaše fakta. Na vás už je, jak s nimi naložíte. Stačí přijmou realitu vlastních výstupů, ujasnit si, co znamenají, a k čemu je dál využijete. Tak jednoduché to může být.
Chcete i vy začít dělat správná rozhodnutí na základě reálných dat? Nejdřív je o ale musíte měřit. A v tom vám pomůžeme.