Víte co je to Plantboard, znáte jeho přínosy? Je to monitor zobrazující stav strojů umístěný přímo ve výrobě. Mnoho našich zákazníků ho již delší dobu využívá jako výhodnou nadstavbu základních služeb Plantystu. Pokud mezi ně patříte, jsme moc rádi a přinášíme několik drobných novinek. Pokud zatím Plantboard nevyužíváte, rádi bychom vás seznámili s jeho hlavními benefity.

 

K čemu je Plantboard dobrý?

Plantboard slouží k vizualizaci chodu vybraných strojů na televizích v reálném čase přímo ve výrobě, tedy tam, kde jsou rychlá a přesná data základem pro správnou součinnost mezi mistrem a operátory výroby. Zobrazené grafy odpovídají těm, které jsou dostupné přes náš Portál ve webovém prohlížeči. Oproti němu je však Plantboard lépe uzpůsoben použití přímo ve výrobě:

  • méně detailů,
  • zvýraznění důležitých informací barevná skladba a kontrast jsou přizpůsobeny výrobním halám
  • plné zobrazení i při ztrátě internetové konektivity

Jako hlavní přínosy naši zákazníci nejčastěji vnímají tyto vlastnosti:

  • přehledná vizualizace pro kohokoliv přímo v centru dění výroby
  • pro mistry je Plantboard rychlou nápovědou, čemu se mají přednostně věnovat
  • operátoři mohou snadno posoudit fungování stroje při vzájemné předávce
  • a hlavně: “všichni vidí, že všichni vidí”

Co je k tomu potřeba?

Hardware, instalace a výběr zobrazovací jednotky

Nejjednodušší a zároveň nejrychlejší cesta, jak zprovoznit vizualizaci, je pomocí Plantboard sady. Sada obsahuje mini počítač s již instalovaným a nakonfigurovaným softwarem, který stačí propojit s televizí nebo monitorem a ihned se spustí vizualizace výroby. Mini počítač o velikosti 61×92×31mm, který lze snadno umístí za většinu televizí, propojíte pomocí tří kabelů. Jako první připojte síťový kabel s internetem. Dále propojte mini počítač s televizí pomocí HDMI kabelu a nakonec pomocí USB kabelu přivedete napájení (ideálně z použité televize).

 

Vhodnou zobrazovací jednotku vybírejte zejména podle velikosti s ohledem na umístění. Ve výrobních halách se většinou umísťují ke stropu, nebo nad dveře a je proto vhodné zvolit větší úhlopříčku. Větší uhlopříčku také zvolte, pokud chcete zobrazovat více strojů. Optimální počet je tři až pět strojů na jednu stránku. Zobrazovací jednotka musí mít HDMI vstup a USB napájecí konektor.

Dále je potřeba zvolit, zda vizualizaci budete řešit pomocí profesionálních LCD monitorů, nebo klasickou televizí. Zásadním rozdílem je konstrukce profesionálních LCD monitorů, které jsou stavěny na provoz 16 - 24 hodin denně (klasická televize na cca 8h) a mají často lepší obraz, zejména širší pozorovací úhel. Na druhou stranu, výhodou klasické televize je její cenová dostupnost. Vždy zohledněte, v jakém prostředí budete vizualizaci provozovat.

Pokud se rozhodnete použít klasickou televizi, tak si pro konkrétní typ ověřte, že televize nemá úsporný režim, nebo je alespoň možné ho deaktivovat. Tento režim jinak většinu televizí po několika hodinách bez zaznamenané aktivity na dálkovém ovladači vypne. Dále, že televize po zapnutí umí automaticky přejít na zobrazování obrazu z HDMI vstupu. Využití klasické televize s sebou také přináší povinnost platit za každou z nich koncesionářský poplatek.

 

Novinky na Plantboardu

V poslední době jsme v Plantboardu udělali několik drobných vylepšení, abychom ještě více podpořili efektivitu získání informací takzvaně “na první dobrou”. Níže najdete dva vybrané příklady.

1. Jako reakci na prosté pozorování, co ve výrobě typický uživatel nejčastěji vyhledává, jsme dali více prostoru metrikám strojů v pravé části obrazovky.

2. Pro ty, kteří využívají možnost dynamického přepínání více stránek se stroji, jsme do spodní části přidali indikátor času, který zbývá do přepnutí na další sadu sledovaných strojů.