Víte co je to Plantboard, znáte jeho přínosy? Je to monitor zobrazující stav strojů umístěný přímo ve výrobě. Mnoho našich zákazníků ho již delší dobu využívá jako výhodnou nadstavbu základních služeb Plantystu. Pokud mezi ně patříte, jsme moc rádi a přinášíme několik drobných novinek. Pokud zatím Plantboard nevyužíváte, rádi bychom vás seznámili s jeho hlavními benefity.

 

K čemu je Plantboard dobrý?

Plantboard slouží k vizualizaci chodu vybraných strojů na televizích v reálném čase přímo ve výrobě, tedy tam, kde jsou rychlá a přesná data základem pro správnou součinnost mezi mistrem a operátory výroby. Zobrazené grafy odpovídají těm, které jsou dostupné přes náš Portál ve webovém prohlížeči. Oproti němu je však Plantboard lépe uzpůsoben použití přímo ve výrobě:

  • méně detailů,
  • zvýraznění důležitých informací barevná skladba a kontrast jsou přizpůsobeny výrobním halám
  • plné zobrazení i při ztrátě internetové konektivity
Číst dál...

„Štěstí, stejně jako smůla je otázkou vašeho rozhodnutí.“  Stephen Covey

Zažívat v práci štěstí není žádný luxus - je to základ! Lidé už dávno přišli na to, že když milují svou práci, jsou mnohem produktivnější, výkonnější, kreativnější a mají větší motivaci. Také jejich soukromý život je najednou šťastnější. Je také jisté, že šťastné firmy, plné šťastných zaměstnanců, jsou efektivnější, úspěšnější a dosahují větších zisků než jejich "nešťastní" konkurenti. Aneb více v knize Alexandra Kjerulfa - Jak být šťastný od 9 do 5, kterou představil, ale také byl hlavním spíkrem druhého ročníku konference Happiness @ Work, která se konala 10.listopadu 2016 v Praze.

Kromě Alexandra na konferenci vystoupili i Milan Jasný z LMC, Biljan Weber z Microsoftu, Sanjiv Suri ze Zátiší Group, Šimon Pánek z Člověka v tísni a dále Michal Šrajer, Jiří Fabián /PurposeFly/, Monika Hilm /Parkhotel Praha/, Martin Palička /Etnetera/, Pavlína Loužecká /ZOOT/, Blake Wittman /GoodCall/, Sebastien Martineau, Cedric Maloux a Jiří Rozvařil z Plantystu.

Číst dál...

Společnost Plantyst, zabývající se zvyšováním efektivity výrobních firem, se zapojila do akce Den práce odkudkoli, který pořádá firma Microsoft již počtvrté. Letos připadá na 3. listopadu 2016 (první listopadový čtvrtek) a zapojí se do něj přes 70 organizací, například O2 Czech Republic, Nadace O2, Nestlé, Innogy, LMC (jobs.cz), IT Mainstream technologies, Dopravní podnik hlavního města Prahy, CBRE, Xerox, CPI Property Group, HALLA, Dell EMC.

Význam flexibility roste a stále více firem umožňuje svým zaměstnancům pracovat mimo kancelář. Od loňska klesl počet lidí, kteří musí kvůli své práci být v kanceláři, téměř o třetinu: v roce 2015 to uvedlo 74 % respondentů, letos již pouze 54 %. Zjistil to průzkum Náskok díky technologiím 2016 společnosti Microsoft.

Číst dál...

Se svými kolegy jsem absolvoval několik školení o tom, jak komunikovat s lidmi, jak je správně vést, motivovat, oceňovat a o samotě vytýkat chyby. Tato školení souvisela s instalací systému Plantyst do naší polygrafické výroby. Díky Plantystu víme přesně, jak vypadá naše výroba v čase, v reálném čase. Plantyst ale nedělá jen monitorování, zaměřuje se i na práci s lidmi. Lektorka nás provedla svým workshopem a v podstatě nás nechala dojít k řešení modelových situací samotné. S kolegy jsme vše ještě probírali v autě a těšili se na další den, kdy jsme chtěli hned zčerstva využít nabyté vědomosti.

Denní meeting

Díky Plantystu jsme začali zavádět krátké 5 minutové porady každé ráno. Z počátku jsme se tomu trochu bránili, ale postupem času jsme si na tuto výměnu informací o směnách zvykli a považujeme je za samozřejmou každodenní součást naší práce. Denní meeting je každodenním setkáním na stejném místě, které umožní sdílení denního plánu a konkrétních aktivit, které se plánují na každý den. Denní meeting pomůže prioritizaci úkolů, umožní odhadnout množství úkolů a včas zachytit a řešit závažnější situace, které se vyskytly. Zajistí plynulost a rytmus chodu výroby. I když někteří pravidelní účastníci nemohou přijít, denní meeting se koná vždy..

Číst dál...

Stal jsem se mistrem výroby, aniž jsem si to přál nebo o to nějak výrazně usiloval. Prostě jsem byl „vytažen“ nahoru svým šéfem. Ve svém oboru jsem odborník, ale nikdy jsem se neučil pracovat s lidmi, hodnotit své podřízené, řešit jejich a naše společné každodenní problémy. Abych se naučil jednat a zacházet s lidmi, byl jsem pozván na školení, souvisí to i s nedávným zapojením systému Plantyst u nás v tiskárně. Díky tomu sledujeme své linky online a využíváme 100 % přesných dat ke své práci. Plantyst ale nedělá jen monitorování, zaměřuje se i na práci s lidmi. Beru s sebou své tři kolegy, říkal jsem si, že se jim to také může hodit a nikdo z nás není nenahraditelný. Kluci jsou trochu otrávení, přece jen je to povinnost, ale proč to brát hned zkraje negativně.

Leadership v praxi

Lektorka vypadá sympaticky. Dívám se na kolegy, a protože vidím na jejích dosud vážných tvářích náznak úsměvu, říkám si v duchu, že to snad bude k něčemu. Sedíme v kruhu a říkáme si o sobě, kdo jsme, proč tu jsme, a v čem si myslíme, že jsme dobří. Taky se nás lektorka – Kristýna (tak se jmenuje a můžeme si prý tykat :-) ptá na naše očekávání. Po pravdě říkám, i když nerad, že si dost často nevím rady s některými svými kolegy a podřízenými a doufám, že ona mi s tím pomůže. Kristýna tvrdí, že to má být pro nás užitečné a zároveň snadno zapamatovatelné. Popisujeme některé problémové situace, jako modelové si vybíráme tři. Hrajeme si to a pak si otočíme role. Rozebíráme – jak se kdo v které roli cítil, co mu bylo a nebylo příjemné, co si myslíme, že fungovalo, jak to viděli ostatní jako nezávislí pozorovatelé.

Číst dál...

Jak si poradí novopečený mistr výroby se svou novou funkcí a se zařízením Plantyst?

Dnes ráno míří mé kroky jako každý den do práce, cestou přemýšlím, co mě tam čeká, honí se mi hlavou spousty myšlenek a pocitů, někdy si s nimi ani nevím rady. Přicházím do tiskárny, převlékám se a všechno mi připadá normální. Ale není, kolem 8. ke mně přijde šéf výroby a řekne mi: „Víš, že jsi tu už víc jak 6 let? Co kdybychom z Tebe udělali mistra?“ Nechápal jsem. Ale pak jsem celkem radostně přikývl. Vůbec mi v té chvíli nedocházelo, co to pro mě znamená.

Mistrem výroby

O půl hodiny později to šéf rozhlásil po celé hale, najednou jsem mistr výroby a ostatní jsou mí podřízení. Já sám mám pocity smíšené, někteří ke mně chodí, gratulují mi, poplácávají po ramenou, jiní si dělají legraci, že už teď nebudu muset nic dělat…a někteří to nekomentují a jdou si zase po svých. Netuším, co se jim honí hlavou. Nechávám to být a v duchu si říkám, jak vlastně budu postupovat. Nemám zkušenost s řízením lidí, mám jen mnohaleté zkušenosti a troufnu si říct i odbornost. Snad mi to bude stačit.

Číst dál...