Prakticky každá firma musela v souvislosti s nařízenou karanténou přistoupit k různým opatřením minimalizující riziko nákazy novým koronavirem. Obzvlášť pro výrobní firmy, v jejichž provozech se denně střídají desítky i stovky lidí na směnách, jsou tato opatření náročná, a ještě obtížněji kontrolovatelná. Řada výrobních firem pro minimalizaci kumulování lidí během střídání směn, zkrátily směny, tak aby měly mezi sebou hodinový rozestup. Během této doby lidé z končící směny opustí prostory fabriky a následující směna může bezpečně nastoupit. 

Jak jsme zjistili od našich zákazníků, největším problémem je pracovní nekázeň, respektive nedodržování nařízených opatření. Rozhodli jsme se přispět svými znalostmi a pomoci firmám chránit sebe i své okolí. Naprogramovali jsme za poměrně krátkou dobu software, který ve výrobě automaticky pohlídá, zda je mezi jednotlivými směnami alespoň 60minutový rozestup na základě zaznamenané aktivity strojů, která by měla být během těchto 60 minut nulová. V reálném čase je možné sledovat, zda je dodržován bezpečný časový odstup. Pokud je v této době detekovaná aktivita strojů, systém to nahlásí, aby bylo možné ihned na situaci adekvátně reagovat. 

Věříme, že tato forma chytré karantény může v mnoha firmách přispět ke snížení rizika nákazy lidí, kteří nemohou pracovat z domova.  

Podrobný popis fungování softwaru najdete zde.

Vzhledem k mimořádné situaci způsobené šířením koronaviru se v pracovní i soukromé sféře potýkáme s mnoha opatřeními a omezeními. Tato situace má samozřejmě vliv i na fungování výrobních firem, a především výrobních týmů.  

Koronavirus nemůže naštěstí nikterak ovlivnit stabilitu našeho SW řešení, museli jsme ale zrušit oblíbenou konferenci Den plný inspirace. Samotné vize inspirovat se napříč výrobními firmami jsme se ale nevzdali.  

Tím nejmenším, čím můžeme přispět k boji proti této epidemii my, je totiž sdílení informací. Oslovili jsme několik našich zákazníků a zeptali se jich, jaká opatření přijali a zavedli v jejich výrobě. Ze získaných informací jsme připravili tuto příručku doporučení, kterou si tímto dovolujeme sdílet i s Vámi.  

Příručku si můžete stáhnout kliknutím zde  .

Pro naše zákazníky jsme připravili i konkrétní podporu i do našeho SW řešení. Podrobnější popis najdete zde.

 

Víte co je to Plantboard, znáte jeho přínosy? Je to monitor zobrazující stav strojů umístěný přímo ve výrobě. Mnoho našich zákazníků ho již delší dobu využívá jako výhodnou nadstavbu základních služeb Plantystu. Pokud mezi ně patříte, jsme moc rádi a přinášíme několik drobných novinek. Pokud zatím Plantboard nevyužíváte, rádi bychom vás seznámili s jeho hlavními benefity.

 

K čemu je Plantboard dobrý?

Plantboard slouží k vizualizaci chodu vybraných strojů na televizích v reálném čase přímo ve výrobě, tedy tam, kde jsou rychlá a přesná data základem pro správnou součinnost mezi mistrem a operátory výroby. Zobrazené grafy odpovídají těm, které jsou dostupné přes náš Portál ve webovém prohlížeči. Oproti němu je však Plantboard lépe uzpůsoben použití přímo ve výrobě:

  • méně detailů,
  • zvýraznění důležitých informací barevná skladba a kontrast jsou přizpůsobeny výrobním halám
  • plné zobrazení i při ztrátě internetové konektivity
Číst dál...

„Štěstí, stejně jako smůla je otázkou vašeho rozhodnutí.“  Stephen Covey

Zažívat v práci štěstí není žádný luxus - je to základ! Lidé už dávno přišli na to, že když milují svou práci, jsou mnohem produktivnější, výkonnější, kreativnější a mají větší motivaci. Také jejich soukromý život je najednou šťastnější. Je také jisté, že šťastné firmy, plné šťastných zaměstnanců, jsou efektivnější, úspěšnější a dosahují větších zisků než jejich "nešťastní" konkurenti. Aneb více v knize Alexandra Kjerulfa - Jak být šťastný od 9 do 5, kterou představil, ale také byl hlavním spíkrem druhého ročníku konference Happiness @ Work, která se konala 10.listopadu 2016 v Praze.

Kromě Alexandra na konferenci vystoupili i Milan Jasný z LMC, Biljan Weber z Microsoftu, Sanjiv Suri ze Zátiší Group, Šimon Pánek z Člověka v tísni a dále Michal Šrajer, Jiří Fabián /PurposeFly/, Monika Hilm /Parkhotel Praha/, Martin Palička /Etnetera/, Pavlína Loužecká /ZOOT/, Blake Wittman /GoodCall/, Sebastien Martineau, Cedric Maloux a Jiří Rozvařil z Plantystu.

Číst dál...

Společnost Plantyst, zabývající se zvyšováním efektivity výrobních firem, se zapojila do akce Den práce odkudkoli, který pořádá firma Microsoft již počtvrté. Letos připadá na 3. listopadu 2016 (první listopadový čtvrtek) a zapojí se do něj přes 70 organizací, například O2 Czech Republic, Nadace O2, Nestlé, Innogy, LMC (jobs.cz), IT Mainstream technologies, Dopravní podnik hlavního města Prahy, CBRE, Xerox, CPI Property Group, HALLA, Dell EMC.

Význam flexibility roste a stále více firem umožňuje svým zaměstnancům pracovat mimo kancelář. Od loňska klesl počet lidí, kteří musí kvůli své práci být v kanceláři, téměř o třetinu: v roce 2015 to uvedlo 74 % respondentů, letos již pouze 54 %. Zjistil to průzkum Náskok díky technologiím 2016 společnosti Microsoft.

Číst dál...

Se svými kolegy jsem absolvoval několik školení o tom, jak komunikovat s lidmi, jak je správně vést, motivovat, oceňovat a o samotě vytýkat chyby. Tato školení souvisela s instalací systému Plantyst do naší polygrafické výroby. Díky Plantystu víme přesně, jak vypadá naše výroba v čase, v reálném čase. Plantyst ale nedělá jen monitorování, zaměřuje se i na práci s lidmi. Lektorka nás provedla svým workshopem a v podstatě nás nechala dojít k řešení modelových situací samotné. S kolegy jsme vše ještě probírali v autě a těšili se na další den, kdy jsme chtěli hned zčerstva využít nabyté vědomosti.

Denní meeting

Díky Plantystu jsme začali zavádět krátké 5 minutové porady každé ráno. Z počátku jsme se tomu trochu bránili, ale postupem času jsme si na tuto výměnu informací o směnách zvykli a považujeme je za samozřejmou každodenní součást naší práce. Denní meeting je každodenním setkáním na stejném místě, které umožní sdílení denního plánu a konkrétních aktivit, které se plánují na každý den. Denní meeting pomůže prioritizaci úkolů, umožní odhadnout množství úkolů a včas zachytit a řešit závažnější situace, které se vyskytly. Zajistí plynulost a rytmus chodu výroby. I když někteří pravidelní účastníci nemohou přijít, denní meeting se koná vždy..

Číst dál...