Celkovou efektivitu výroby (OEE) považuje mnoho výrobců za ten nejstěžejnější ukazatel výkonnosti vůbec. Rozhodně ale není jediný. Pokud byste kromě všech slabých i silných míst, která vaše výroba má, rádi odhalili i celý její skrytý potenciál, s pouhým OEE byste se spokojit neměli. Na cestě k tomuto cíli vám může pomoct až v kombinaci s ukazatelem totální efektivity zařízení (TEEP), díky kterému odhalíte i teoretické kapacity svých výrobních strojů. Pojďme si ukazatel, který vás posune zase o krok dál na cestě za neustálým zlepšováním, představit.
TEEP rovná se vytížení krát OEE
Totální efektivita zařízení, anglicky Total Effective Equipment Performance (TEEP), posuzuje efektivitu zařízení vztaženou k celkovému, tedy kalendářnímu času: 24 hodinám denně, 7 dnům v týdnu a 365 dnům v roce. Tento ukazatel vychází z našeho „starého dobrého“ OEE. Rovnici jeho výpočtu, která v sobě zahrnuje dostupnost, výkon a kvalitu, ale doplňuje specifickou proměnnou: vytížením. Vytížení (anglicky loading) můžeme chápat jako poměr mezi plánovaným časem provozu a kalendářním časem.
Když počítáme ukazatel OEE, bereme v potaz jen čas, po který jsme naplánovali, že bude stroj v chodu. Čas, kdy stroj nejede kvůli plánované údržbě nebo přestávce jednoduše ignorujeme. Oproti tomu TEEP, který počítá s celkovým kalendářním časem, zohledňuje i plánované prostoje. Pro příklad: Když naplánujeme chod zařízení na 24 hodin denně, 7 dnů v týdnu a 365 dní v roce, vytížení se bude rovnat jedné. Číslo TEEP se pak bude rovnat číslu OEE.
Co a komu TEEP prozradí?
Ukazatelem OEE se řídí hlavně lidé přímo ve výrobě. Ukazuje jim, jak efektivně je kapacita stroje momentálně využitá, umožňuje jim odhalit potenciální ztráty a pochopit, kde výrobní proces pokulhává. TEEP oproti tomu ukazuje, jaké ještě existují teoretické kapacity, které je na stroji možné využít. Zásadní přínos má tedy hlavně z pohledu plánování. Obchodní a finanční ředitelé, kteří mají na starost dlouhodobé investice firmy, díky němu mohou sledovat a vyhodnocovat celkový stav výroby, vytíženost, náklady a ziskovost a rozhodovat o plánování zakázek i budoucích investic.
V praxi se TEEP nejčastěji vyplatí sledovat kvůli leasingu. Chcete vědět, jestli se vám bude reálně vracet investice do nově koupeného stroje? Rozhodujete se, jestli máte se stávajícím počtem strojů vůbec kapacitu na novou zakázku, kterou se chystáte přijmout? Postavte si vedle sebe OEE a TEEP. Třeba odhalíte volné kapacity, o kterých byste jinak nejspíš neměli ani tušení.
A teď zjednodušený příklad z praxe…
Řekněme, že u stroje, který jede po dobu ranní směny, tedy od 6 do 14 hodin, vychází ukazatel OEE v rámci jediného dne 60 %. Budeme-li chtít vypočítat ukazatel TEEP, tuto hodnotu vynásobíme denním vytížením, které je v tomto případě jen jedna třetina. Výsledné denní číslo TEEP je „jen“ 20 %. A to přináší úplně nový úhel pohledu. Díky němu můžete například zvážit postavení odpolední a noční směny.
V případě, kdy se rozhodujete o nákladné investici do nového výrobního stroje, který by vám umožnil vyhovět zvyšujícím se nárokům na produkci, můžete si právě díky zohlednění ukazatele TEEP ověřit, jak velký prostor pro zvýšení kapacity máte u těch strojů, které už teď stojí ve vaší výrobní hale. Pomůže vám rozhodnout se, jestli bude finančně výhodnější nákup dalšího stroje, nebo plnější využití těch stávajících, třeba prostřednictvím postavení dalších směn.
Uvidíte, jak velký potenciál pro zlepšení tu je s tím, co už máte. A v mnoha případech nakonec zjistíte, že využití tohoto potenciálu je rychlejší a levnější alternativou k nákupu nových strojů.
Co jste vyrobit mohli a co jste vyrobili
Cíl všech ukazatelů efektivity výroby je jediný: odhalit vám, kolik kvalitních kusů bylo vyrobeno a kolik kvalitních kusů MOHLO být vyrobeno. Ukazatel totální efektivity zařízení (TEEP) má schopnost odhalit celkový potenciál, který se vaší výrobě skrývá. A budete-li znát ukazatele OEE a TEEP, chápat jejich význam i rozdíly mezi nimi, otevřete si dveře k daleko lepšímu a hlavně přesnějšímu předvídání a plánování toho, kolik toho můžete vyrobit. Což ve výsledku ocení i vaši zákazníci.
Plantyst vám pomůže shromáždit data pro spolehlivý výpočet OEE i TEEP.