Andon je jednoduchý signální systém, který poskytuje managementu, operátorům a všem, kteří jsou zrovna na “place”, okamžitou a jasnou zprávu o tom, jestli ve výrobě zrovna vše běží tak, jak má. Případně o tom, že se vyskytl problém a je třeba zpozornět, nebo výrobu rovnou neplánovaně zastavit.
Kde se vzal a proč
Stejně jako třeba kaizen nebo heijunka, také andon má svůj jazykový a ideový původ v Japonsku. Termín původně označoval – respektive stále ještě označuje – papírovou lucernu. V kontextu lean nástrojů označuje termín andon jednoduchý signální systém, který informuje všechny zúčastněné o tom, co se zrovna ve výrobě děje.
Andon je jakýsi výrobní semafor. Pokud je svislý pruh u křivky monitoringu stroje zelený, je všechno “OK”. Výroba zkrátka funguje tak, jak má. Oranžová radí zpozornět, zkontrolovat, co se na lince nebo ve stroji děje, proč se to děje a zádrhel pokud možno co nejdříve vyřešit. A co velí červená? Přesně to, co červená znamená i na silnici. Okamžitě zastavit, nečekat na povel shora. V systému Plantyst značí červená také neplánovaný prostoj.
Vizualizace ve výrobě, dokonalejší sestra andon
Méně odpadu, optimalizace výrobních procesů, celková efektivnost výroby, úspora času… všechny jmenované (a nejen ty) cíle lean metody může díky andon do určité míry ovlivnit každý jednotlivý zaměstnanec. Od mistra výroby po operátora.
Jak už jsme si řekli, andon je jakási první pomoc, se kterou se můžete rozhodovat v rámci vteřin. Pokud chcete mít skutečný přehled o tom, co se ve výrobě dělo minutu po minutě a proč, využijete detailní přehled. Takový, jaký vám poskytne vizualizace ve výrobě. Třeba vizualizace z Plantyst je tak přehledná, jak jen je to možné. Umožní vám se velmi rychle zorientovat a rozhodnout, jestli problém skutečně “hoří” a musíte se hnát za řešením, nebo jde o drobný zádrhel, kterému nemusíte věnovat další pozornost.