Pro stav, kdy je stroj v chodu a vyrábí, se uchytil výraz dostupnost. Ve výrobních firmách, kde zaměstnanci chápou význam dat, se navíc často uchytí snaha dostupnost měřit. Je to totiž jeden ze základních kroků, pomocí kterého můžete zjistit, jestli je během pracovní doby vaše výrobní linka opravdu správně vytížená. A pokud ne, tak kde a jak hledat řešení k nápravě. Měření dostupnosti ve výrobě je zkrátka něco jako “hodně muziky za málo peněz”. Výsledky vás přitom nutně nemusí stát peníze, stačí trocha snahy a úsilí.
Dostupnost strojů je jen začátek
Pokud měříte dostupnost, pak přesně víte, kolik z plánovaného času výroby skutečně trávíte výrobou. Kolik z tohoto času pohltí prostoje jako neplánovaná údržba, seřizování, porucha a další více či méně “nevyhnutelné” náležitosti.
Pokud ovšem hledáte systematickou cestu k efektivní produkci a optimalizaci výroby, samotné měření dostupnosti nestačí. Dostupností všechno začíná, ale rozhodně nekončí. Hodí se na ni pamatovat jako jeden ze základních parametrů výroby, který můžete celkem snadno měřit. Něco, od čeho se můžete odrazit ve chvíli, kdy začnete usilovat o plnohodnotné měření v podobě ukazatele celkové efektivity zařízení (OEE).
Při stanovování dostupnosti tedy máte k dispozici dva vstupy. Jednak dobu, kdy je stroj skutečně v chodu a vyrábí přidanou hodnotu. A pak dobu, po kterou jste na začátku skutečně plánovali vyrábět.
Prostý podíl těchto dvou časů by vám ve skutečnosti nic užitečného neprozradil. Musíte sledovat vývoj dostupnosti stroje v čase a přijmout, že zatímco na některých strojích je 30% dostupnost tak akorát, na jiných je i 70 % málo.
Roli zkrátka vždy hraje charakter výroby. Co typ stroje, to jiné požadavky. Proto Plantyst umí vyhodnocovat “skutečný chod stroje” trojím způsobem.
Seznamte se: dostupnost a rychlý takt stroje
U strojů s krátkým výrobním taktem měříme dostupnost minutu po minutě. Ve chvíli, kdy stroj vyrábí, zaznamenává „modrá křivka“ vývoj produkce. Momenty, kdy stroj naopak stojí, znázorňují červené obdélníky.
Výhodou tohoto přístupu je, že jsou výstupy z měření zcela transparentní a většina pracovníků se s nimi sžije záhy po implementaci do výroby. K dispozici mají prostá zjištění vyrábíme/nevyrábíme a proč.
Drobnou nevýhodou je, že pokud se například v posledních 15 vteřinách sledované minuty stroj rozjede, vyhodnotí systém celou minutu jako aktivní. Trochu tím nadržuje výrobě. Zkreslení výstupů a úplnému vypuštění mikroprostojů však můžete vcelku snadno zabránit kombinací měření více statistik.
Třeba tak, že do měření zahrnete i výkon.
Dostupnost a měření u strojů s delším taktem
Není dostupnost jako dostupnost. Měření minutu po minutě můžete aplikovat tam, kde jsou mimo plánované a neplánované odstávky výrobní stroje v chodu celou dobu. Například u vstřikolisů a CNC by vás ale v tomto případě čekal problém. Ať byste se snažili sebevíc, u řady takových strojů byste se nedostali přes 30% dostupnost.
U výroby s dlouhým taktem proto Plantyst vyhodnocuje delší časové úseky a při měření dostupnosti vyhledává určitou periodicitu. Takové měření dostupnosti je pak naprosto přesné, o to složitější zásah vyžaduje přenastavení na naší straně. Nedá se svítit. Chceme-li, aby uživatelé Plantyst považovali za plnohodnotný analytický nástroj, musíme umět vyhovět požadavkům libovolné výroby.
Co se stroji, které vyrábí v dávkách s dlouhými časy výroby
Určitý druh výroby vyžaduje ještě jeden zcela odlišný přístup. Například tehdy, když je součástí výrobní linky laser, vysekávačka… Když jeden kus plechu vyřezává třeba 3 hodiny, těžko můžete měřit dostupnost pomocí minutové metodiky nebo taktu stroje.
V tomto případě měříme dostupnost pomocí údaje o tom, zda a jak dlouho je stroj zapnutý nebo vypnutý, tedy v chodu.
Nezamrzněte u základních statistik
Jak už jsme si řekli, měření dostupnosti je krok dobrým směrem. Skutečný smysl ale dává v kontextu pokročilejších statistik, jako je třeba zmiňované číslo OEE. Jen tak uděláte z dobré výroby výbornou.
Chcete začít vyrábět více, lépe a levněji?